Odstranění křečových žil

Křečové žíly (varixy, nebo také žilní městky) jsou jednou z nejběžnějších civilizačních chorob. Asi 60 % dospělých jedinců v České Republice trpí změnami žil na nohou. Zdaleka ale nejde jen kosmetický problém – neléčené varixy velkých žil dolních končetin mohou vést až k závažným zdravotním problémům.

Příčinou vzniku křečových žil může být některý z mnoha faktorů. Mezi ně patří dědičné předpoklady, nevhodné dietní návyky (nedostatek vlákniny, obezita), nevhodný životní styl (nedostatek pohybu, kouření, civilizační zlozvyky). Významným faktorem je vrozená porucha funkce žil a žilních chlopní.

Při městnání krve z hlubokého žilního systému do povrchového žilního systému (v důsledku přetěžování žil velkým objemem krve či narušení pevnosti žilní stěny) se začnou povrchové žíly vakovitě rozšiřovat. Jde o dlouhodobě rozvíjející se problém, který má jen na začátku estetickou povahu. Posléze dochází k dalších a dalších žilních chlopní, k zánětům povrchových žil a progresivnímu zhoršování stavu nemoci.

Rizikové faktory vzniku křečových žil

  • genetické faktory: chronická žilní insuficience, nedomykavost žilních chlopní
  • těhotenství
  • obezita
  • nedostatek pohybu
  • nezdravý životní styl

Sklerotizace varixů

Klinika Celltera nabízí nejnovější způsob léčby křečových žil - tzv. sklerotizaci varixů. Sklerotizace se používá k odstranění drobných pavoučkovitých a metličkovitých žil a také k odstranění rozsáhlých varixů. Sklerotizace varixů umožňuje odstranění křečových žil v celém rozsahu na stehnech i lýtkách bez nutnosti operace. Principem tohoto způsobu odstranění křečových žil je vpravení sklerotizační látky mikrojehlou do křečové žíly s následnou zevní kompresí končetiny kompresní punčochou nebo obinadlem. Napuštěná žíla se uzavře a poté se postupně vstřebává.

Jaké jsou výhody sklerotizace varixů?

  • velmi šetrný způsob odstranění křečových žil
  • bez anestezie
  • krátký ambulantní zákrok
  • prakticky nebolestivý zákrok
  • bez omezení pohybové a pracovní aktivity

Sklerotizace varixů metodou ClariVein

Klinika Cellthera nabízí léčbu onemocnění žil dolních končetin také metodou ClariVein, která je nejvyšším stupněm ve vývoji léčebných metod a v současnosti je nejšetrnější metodou odstraňování křečových žil.

Princip sklerotizace metodou ClariVein spočívá v mechanickém narušení vnitřní výstelky žíly v kombinaci s aplikací sklerotizačního roztoku. Punkčně (bez jakéhokoliv kožního řezu) je do ošetřované žíly zaveden tenký katetr, kterého konec je opatřený rychle rotující kovovou kuličkou. Současně je aplikována sklerotizační látka. Takováto mechanicko-chemická netepelná ablace ClariVein způsobí kompletní uzavření křečových žil v celé části dolní končetiny. Metoda se provádí ambulantně, přičemž bolestivost je jenom minimální (cítíte jen mírné vibrace).

Ošetření trvá méně než půl hodiny a můžete se téměř okamžitě vrátit k běžným činnostem. Očekávat můžete vynikající estetický efekt – bez jizev, otoků, modřin, pigmentací a bez jediného kožního řezu. Více se o této metodě můžete dozvědět také na stránce www.clarivein.cz.